Jak wyczyścić łańcuch rowerowy?

Złoty łańcuch do roweru

Łańcuch rowerowy to jeden z najmniej docenianych elementów roweru. Mało kto o nim pamięta podczas mycia i czyszczenia roweru, a także podczas konserwowania go np. na zimę. Powoduje to, że łańcuch jest często w bardzo złej kondycji, co oznacza dla niego ogromne ryzyko uszkodzenia.

Dlaczego warto dbać o łańcuch rowerowy?

Jeśli by się przyjrzeć, w jaki sposób działa rower, łatwo można zauważyć, że łańcuch jest tym elementem, który jest podczas jazdy najbardziej obciążony. Przez cały czas przekazuje ogromną siłę z nóg poprzez pedały i korbę na napęd i na koła. Jest jedynym połączeniem tych wszystkich elementów. Z tego powodu, jeśli tylko minimalnie utraci swoje właściwości, może się po prostu przerwać.

Jak wyczyścić rowerowy łańcuch?

Żeby nie dopuścić do uszkodzenia, łańcuch rowerowy powinien być często czyszczony. W jaki sposób się to robi? Przede wszystkim trzeba go zdjąć z roweru, a następnie usunąć z niego wszystkie zanieczyszczenia. Na łańcuchu z pewnością znajdować się będzie stary, zużyty już smar, piach, pył, a także z pewnością elementy roślinności. Żeby tego wszystkiego się szybko pozbyć, najlepiej jest zanurzyć cały łańcuch w benzynie, która bardzo szybko zdejmie z niego wszystko, pozostawiając czysty idealnie łańcuch. Jest to jednak rozwiązanie mało ekologiczne, dlatego też zamiennie można używać specjalnych środków czyszczących w sprayu. Gdy łańcuch będzie już idealnie czysty, następnie należy pokryć go na nowo smarem, który również występuje w sprayu, więc cały proces będzie bardzo szybki i wygodny. Ostatnim krokiem jest umieszczenie łańcucha ponownie na rowerze.

Comments are closed.