Jakie powinny być buty w góry?

Coraz popularniejsze w naszym kraju stają się piesze wędrówki po górach. Nie da się bowiem ukryć, że jest to świetna możliwość do podziwiania niesamowitych krajobrazów, a także do korzystania z uroków przyrody. Wszystko jednak sprowadza się do tego, by zadbać o odpowiednie wyposażenie. Wędrówki po górach mogą być wyjątkowo przyjemne, aczkolwiek nie są one pozbawione również i ryzyka. Już jeden, nieroztropnie postawiony krok może doprowadzić do skręcenia stawów skokowego czy innej bolesnej kontuzji, która skutecznie uniemożliwi nam dalsze górskie wyprawy. Wobec tego konieczne są buty w góry. Jednak na jakie modele warto zwracać uwagę?

Buty w góry i ich cholewka

Jeśli zamierzamy wybrać odpowiednie buty w góry, to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich cholewkę. Dlaczego? Otóż powinna być ona przede wszystkim wysoka tak, by skutecznie zakrywała nawet całą kostkę. Dzięki temu zapewnimy większą stabilizację naszych stawów skokowych i nawet nadepnięcie na przeszkodę czy „zsunięcie” się stopy nie poskutkuje bolesnym urazem. Warto więc zwrócić na to większą uwagę.

Buty w góry i ich podeszwa

Kolejnym ważnym aspektem jeśli chodzi o buty w góry jest ich podeszwa. Powinna być ona odpowiednio wyprofilowana i dodatkowo posiadać także wgłębienia i rowki. Dzięki temu zapewni nam ona znacznie większą przyczepność do podłoża, a tym samym także i stabilność. W efekcie każdy krok na górskim szlaku będziemy mogli stawiać z pewnością i bez obaw o to, że stracimy równowagę w najmniej oczekiwanym momencie.

Buty w góry i materiał ich wykonania

Ostatnią kwestią przy wyborze butów w góry jest zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego zostały one wyprodukowane. Ważne jest bowiem to, by nasza stopa przez cały czas mogła odpowiednio oddychać i mieć zapewnioną cyrkulację powietrza. W ten sposób unikniemy nadmiernej potliwości i często także i przykrego zapachu. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, czy buty w góry (https://www.polarsport.pl/buty.html)posiadają dodatkową powłokę hydrofobową, która uchroni nas przed przemakaniem.

Comments are closed.