Jak dbać o basen ogrodowy?

Baseny w ogrodzie stają się coraz popularniejsze. To idealny sposób na ochłodzenie w gorące letnie dni. Dostępne są one w różnych modelach i wielkościach. Jednak, aby móc długo i bezpiecznie cieszyć się z basenu należy o niego właściwie dbać. Warto jest zatem poznać kilka zasad dotyczących właściwej eksploatacji basenów.

Poziom PH w wodzie

Przede wszystkim pamiętać należy o systematycznym i regularnym sprawdzaniu poziomu PH w wodzie znajdującej się w basenie ogrodowym. W celu sprawdzenia poziomy PH wody użyć należy specjalistycznych czujników lub specjalnych papierków. Jeśli poziom PH wody okaże się zbyt wysoki lub zbyt niski należy go wyregulować. W tym celu stosuje się specjalne odczynniki PH+ lub PH-.

Chlorowanie oraz ozonowanie wody

Wyregulowanie poziomu PH to jednak nie wszystko. Konieczne jest także chlorowanie lub ozonowanie wody. W tym celu użyć należy specjalnych środków. Najczęściej są one w postaci tabletek. Potrzeby będzie także specjalny pływak, który określa się jako skimmer. To w nim umieszczane są tabletki, a następnie pływak zanurzany się w wodzie w basenie.

basen ogrodowy do ogrodu
basen ogrodowy do ogrodu

Oczyszczenie basenu z alg

Baseny ogrodowe wymagają często także usunięcia alg. Do tego służą oczywiście specjalne środki chemiczne. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której basen ogrodowy wyposażony będzie w odpowiednią pompę. Pompa filtracyjna jest niemal konieczna w większych basenach ogrodowych. Ważne, aby cechowała się dużą wydajnością. Dzięki temu oczyszczanie basenu będzie skuteczniejsze.

Comments are closed.