Jak dobrać odpowiednie pedały do roweru?

Kompletując wyposażenie roweru należy przywiązać wagę do właściwego doboru wszystkich elementów. Wśród najważniejszych akcesoriów pojawiają się pedały rowerowe. Posiadają one szczególnie duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Obok siodełka i uchwytów kierownicy, są jednym z miejsc, w których ciało rowerzysty styka się z pojazdem. Dlatego też ich właściwe dopasowanie wiąże się z poziomem kontroli nad rowerem. Jak wybrać pedały rowerowe?

Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

To, jaki rodzaj pedałów powinien zostać kupiony należy uzależnić od tego, jaki posiada się rower oraz w jaki sposób i w jakich warunkach się nim jeździ. Inne typy akcesoriów dedykowane są modelom szosowym, a inne rowerom MTB. Osoby, które swoje pojazdy wykorzystują jedynie w celach rekreacyjnych mogą zdecydować się na proste egzemplarze platformowe. Warto zwrócić uwagę na ich jakość i sposób wykonania. Dobrej klasy modele powinny jednak spełnić oczekiwania rowerzystów. W przypadku uprawiania konkretnych dyscyplin i poruszania się rowerami w określonych warunkach należy jednak stawiać na wyspecjalizowane pedały. Jak dopasować je do roweru?

Jakie akcesoria będą odpowiednie?

Osoby zastanawiające się nad tym, jak dobrać pedały do posiadanego pojazdu powinny przede wszystkim pamiętać, że wszystkie modele posiadają uniwersalną wielkość gwintu. Ze względu na to, nie trzeba obawiać się, że dany rozmiar nie będzie kompatybilny z rowerem. Ważne jest jednak upewnienie się, że określony rodzaj akcesoriów spełni wymagania wynikające z poruszania się po określonych trasach. Wśród kolarzy wykorzystujących rowery szosowe popularnym rozwiązaniem są pedały wpinane, nazywane też zatrzaskowymi. Dzięki odpowiedniej konstrukcji umożliwiają pewne i stabilne przyczepienie stóp do ich powierzchni. Konieczne jest tutaj jednak zaopatrzenie się w specjalistyczne buty z panelem w podeszwie. Co warto wiedzieć o takich akcesoriach i kto powinien się na nie zdecydować?

Pedały zatrzaskowe czy platformowe?

Jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie pedałów wpinanych? Umożliwiają one osiąganie większych prędkości przy mniejszym wysiłku. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w przypadku jazdy po równiej nawierzchni. Warto wiedzieć, że wybór takich elementów może zapewnić łatwiejsze utrzymanie równowagi, a tym samym bezpieczeństwo podczas szybkiej jazdy. Dzięki możliwości podciągnięcia pedałów stopami uzyskuje się większą kontrolę nad sprzętem i łatwiej podjeżdża pod strome wzniesienia. Do ich wad należy zaliczyć dłuższy czas potrzebny do zdjęcia nogi w przypadku ewentualnych upadków. Często w takich sytuacjach buty jednak wypinają się pod wpływem wstrząsu.

Platformowe pedały są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób jeżdżących rekreacyjnie. Lepiej sprawdzają się na nieutwardzonych drogach i podczas ekstremalnych górskich wypraw. Zapewniają też odpowiednie podparcie stóp podczas skoków. W tej kategorii odnaleźć można wiele akcesoriów dopasowanych do poszczególnych dyscyplin. Właściwie dobrane pedały będą korzystnym zakupem.

Comments are closed.