Jakie kijki trekkingowe wybrać?

Moda na trekking już na dobre zawitała do naszego kraju. Wielu miłośników tego sportu ceni sobie przede wszystkim to, że jest on względnie tani, a także można uprawiać go praktycznie wszędzie. Oczywiście, szlaki trekkingowe są stale ulepszane i pojawia się ich coraz więcej na mapie. Do uprawiania trekkingu wcale nie trzeba kupować karnetów, ani wynajmować specjalistycznych sali. Niemniej jednak, by sport ten był treningiem efektywnym, trzeba się wyposażyć w kijki trekkingowe. Niemniej jednak jak je odpowiednio wybrać?

Jak dobrać długość kijków trekkingowych?

moda na trekking

Z pewnością wybierając się do sklepu z kijkami trekkingowymi, zauważyliśmy, że są one różnej długości. Nie jest to jedynie wymysłem producentów, gdyż długość kijków trekkingowych powinna być dobrana idealnie do wzrostu. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrany model kijków, powinien umożliwić utworzenie kąta 90 stopni pomiędzy przedramieniem, a stawem łokciowym. Warto zauważyć, że niektóre modele kijów trekkingowych Polar Sport.pl mają dodatkowy, gąbkowy uchwyt, który wykorzystywany jest jako „chwyt dolny” np. w przypadku stromych podejść. Niemniej jednak dopasowanie ich do wzrostu, może ułatwić następująca ściąga:

  • dla wzrostu 154 centymetry, długość kijka to 100 centymetrów
  • dla wzrostu od 154 do 171 centymetrów odpowiednia długość kijka to 110 centymetrów
  • dla wzrostu 172 do 182 centymetrów, kijek powinien mieć długość 120 centymetrów
  • dla wzrostu 183 centymetry i więcej, długość całkowita kijka powinna wynosić 130 centymetrów

Kijki trekkingowe z regulacją

Kiedy zamierzamy zdecydować się na konkretny model kijków trekkingowych, warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one dodatkową regulację. W przypadku trekkingu górskiego, często zachodzi potrzeba skrócenia kijków w przypadku podejść, a także jego nieznacznego przedłużenia w przypadku zejść. Tak więc modele powinny mieć wbudowany system regulujący, który w kilka sekund pozwoli nam zmienić długość kijka i dopasować ją do aktualnych warunków i naszych potrzeb. Warto również skupić się na modelach, wykonanych z aluminium.

Comments are closed.