Jakie warunki musi spełniać siodełko rowerowe?

Wybierając się na przejażdżkę rowerową chcemy, aby jazda na rowerze sprawiała nam przyjemność, ale przede wszystkim aby siedziało nam się na siodełku wygodnie i komfortowo. Ma to szczególne znaczenie podczas wypraw trekkingowych, które trwają często kilka godzin. Wielu z nas doświadczyło przynajmniej jeden raz w życiu, co to znaczy źle dopasowane siodełko. Cała wyprawa rowerowa kończy się wtedy z bólem i poważnymi obtarciami, które później są odczuwane nawet kilka dni. 

Wybór siodełka do roweru

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji złego wyboru sprzętu, musimy zastanowić się, jak wybrać siodełko rowerowe. Niestety większość ludzi kupując rower całkowicie skupia się tylko na nim i modelu, jaki chce wybrać. Pomijając profesjonalistów, przeciętny cyklista nie zastanawia się ani chwilę nad doborem odpowiedniego siodełka. Mimo bólu i obtarć, jakich potem doznaje, nie zmienia to u niego podejścia do siodełka. Wielu nawet twierdzi, że ciało po prostu musi się przyzwyczaić do siodełka. I tutaj zaczyna się problem, ponieważ w przypadku mężczyzn długotrwałe jeżdżenie na rowerze ze źle dobranym siodełkiem, może skutkować problemami z prostatą oraz oddawaniem moczu.

Wybierając model rowerowego siodełka w sklepie warto uzmysłowić sobie, jak wiele czynników wpływa na komfort podczas jazdy. Po pierwsze musimy dobrać siodełko ze względu na płeć. Po drugie siodełko musi być dostosowane do celu naszych wypraw rowerowych. Jeśli głównym celem podróży rowerem będzie dojazd do pracy i pozycja, w której jedziemy na rowerze jest wyprostowana, należy zakupić siodełko miękkie i szerokie. Kiedy jednak zamierzamy zabierać rodzinę na długie podróże rowerowe, dobrym wyborem będzie siodełko trekkingowe, czyli twardsze, ale z zastosowanym odpowiednim systemem amortyzującym.

Bardzo popularne ostatnio stały się wyprawy rowerowe po terenach górskich. W tym przypadku musimy zastosować siodełko nieco dłuższe, ponieważ inna pozycja siedzenia jest przy wjeździe pod górę, a inna podczas dynamicznego zjazdu. W tym drugim przypadku przesuwamy się na siodełku nieco niżej i stąd potrzeba dłuższych siodełek do tego typu wypraw rowerowych.

Szerokość siodełka a płeć 

Najczęstszą opinią, jaka możemy usłyszeć o szerokości siodełka odpowiedniego dla danej osoby jest fakt, iż mężczyzna z szerokimi biodrami będzie potrzebował szerszego siodełka. W wielu przypadkach jest to prawda, ale nie jest to norma. Zdarza się o wiele częściej, że drobna kobieta ma szerzej rozłożone kości kulszowe i zdecydowanie bardziej będzie jej służyć siodełko szersze. Najlepszą metodą na sprawdzenie rozstawu kości kulszowej, najważniejszego czynnika doboru szerokości siodełka, jest położenie żelowej poduszki na twardym krześle i przyjęcie pozycji siedzącej na niej, w celu sprawdzenia położenia tychże właśnie kości. 

Jakiego wyboru siodełka rowerowego dokonać? Musimy przede wszystkim pamiętać, że siodełka dla kobiet są zazwyczaj szersze ze względów anatomicznych, a siodełka męskie mają często otwory i wżłobienia dla komfortu układu nerwowego wokół krocza.

Comments are closed.