Cechy dobrego bidonu rowerowego

Podczas uprawiania każdej aktywności ważny jest wybór odpowiednich akcesoriów, które ułatwiają jej wykonywanie. Przykładem tego typu wyposażenia może być na przykład bidon, który jest wykorzystywany podczas jazdy na rowerze. Wielu rowerzystów zastawiania się zatem nad tym: jak wybrać bidon rowerowy?

Wybór odpowiedniego bidonu rowerowego

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne podczas wykonywania każdego rodzaju aktywności fizycznej. W przypadku jazdy na rowerze należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości napojów, na przykład wody. Na rynku dostępne są różne bidony, które posiadają inne pojemności czy ustniki. Bidony o małych rozmiarach polecane są dla dzieci lub osób pokonujących niewielkie odległości. W przypadku bardziej zaawansowanej jazdy na rowerze konieczne są bidony o dużej pojemności, w tym półlitrowe oraz litrowe. Bidony w zależności od rodzaju i budowy roweru mogą być z powodzeniem umieszczane na ramie, pod siodełkiem lub w mocowanym do kierownicy koszyku. Ponadto, wielu rowerzystów korzysta ze specjalnych plecaków, które są wyposażone w kieszenie z siatki. Bidony mogą posiadać różnorodne ustniki. Mogą to być zatem słomki, klapki lub ustniki wysuwane. Ich rodzaj jest uzależniony od indywidualnych preferencji rowerzysty oraz od rodzaju wykonywanej przez niego aktywności. Warto pamiętać o tym, że bidony wyposażone w słomkę nie wymagają znacznego przechylania i są często wybierane przez profesjonalistów.     

Bidony wykonane z różnorodnych materiałów

W sprzedaży oferowane są bidony wykonane z różnorodnych materiałów. W większości przypadków, bidony wykonane są z tworzywa sztucznego. Takie butelki cechuje dość niska waga, elastyczność oraz przystępna cena. Jednakże podczas wyboru tego typu produktów należy zwracać szczególną uwagę na ich skład. Mogą one bowiem zawierać substancje szkodliwe oraz takie, które wpływają na smak umieszczanych w nich napojów. Innym rodzajem bidonów są produkty wykonane z aluminium. Nie przenoszą one zapachów oraz są wytrzymałe. Muszą one jednak posiadać specjalną powłokę, która chroni przed przenikaniem cząstek aluminium do napoju. Alternatywą dla tego typu bidonów jest dość ciężka ale solidna butelka ze stali. Na rynku dostępne są produkty, które posiadają dobre właściwości izolujące. Posiadają one podwójne ściany, dzięki czemu przechowywane w nich napoje długo utrzymują swoją temperaturę. Może to być zarówno temperatura wysoka, jak i bardzo niska. Dobrej klasy wyroby są stanie utrzymać niezmienioną temperaturę napoju nawet przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Tego typu bidony sprawdzą się przede wszystkim podczas długich wypraw. Mogą one również posiać dodatkowe wkładki termiczne lub pokrowce. Dzięki temu ich zdolności izolacyjne są jeszcze wyższe. W tym przypadku należy jednak liczyć się z dość wysokim kosztem takiego wysokogatunkowego produktu.                

Dodatkowe cechy dobrego bidonu rowerowego

Poza wymienionymi powyżej cechami bidonów podczas ich wyboru warto również zwrócić uwagę na ich wagę, obecność powłoki antybakteryjnej, estetyczne wykonanie oraz obecność skali.

Comments are closed.