Najlepszy sposób na użycie raków w butach górskich

Gdy warunki są odpowiednie, wędrówka po górach zimą może być jednym z najbardziej przyjemnych – i potencjalnie niebezpiecznych – doświadczeń, jakie możesz mieć jako turysta. Nawet jeśli jesteś doświadczonym wspinaczem, pokonywanie oblodzonych, śliskich szlaków na ośnieżonym szczycie może być zdradliwe.

Niezależnie od tego, czy jesteś biegaczem, czy zapalonym turystą, raki są niezbędnym elementem wyposażenia, który należy mieć w swoim arsenale, gdy zapuszczasz się w zaśnieżone dzikie tereny. Te metalowe kolce pozwolą Ci złapać przyczepność na śliskich zboczach i zapewnią Ci dodatkową warstwę ochrony przed śmiertelnymi upadkami. Ale zakładanie raków to nie to samo, co wsuwanie stóp w ulubione kapcie. Jeśli chcesz bezpiecznie i sprawnie wejść na oblodzony szczyt, skorzystaj z tego pomocnego przewodnika, jak używać raków w butach górskich.

Ocena warunków, zanim wyruszysz

Pierwszym krokiem do bezpiecznego używania raków jest ocena warunków przed wyruszeniem w teren. Pogoda w górach może się szybko zmieniać, więc musisz być spostrzegawczy i elastyczny w swoim podejściu.

Jeśli wędrujesz zimą, pierwszą rzeczą, którą należy ocenić jest ilość śniegu na ziemi. Im więcej śniegu jest, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie ślisko. Jeśli jest dużo świeżego śniegu, będziesz chciał trzymać się szlaków, które zostały odśnieżone. Jeśli na ziemi leży dużo śniegu, raki nie będą tak skuteczne jak w dzień, kiedy nie ma go zbyt wiele. Takie raki https://dobrenarty.pl/skituring/harszle-i-raki/ idealnie sprawdzą się w tego typu warunkach atmosferycznych.

Warto też ocenić temperaturę. Im jest zimniej, tym bardziej szlaki będą pokryte lodem. Im wyższa temperatura, tym większe prawdopodobieństwo deszczu, który zamarza po zachodzie słońca.

Zanim pójdziesz do sklepu z rakami

Zanim zasznurujesz swoje raki, będziesz chciał się upewnić, że są one odpowiednio dopasowane. Powinny znajdować się pod stopami – nie na nich – i być dobrze dopasowane. Jeśli nie są dobrze dopasowane, mogą potencjalnie spowodować obrażenia. Jeśli są za duże, będą spadać podczas wędrówki. Jeśli są zbyt małe, mogą uszczypnąć Cię w palce.

Po dopasowaniu raków w prawo, będziesz chciał się upewnić, że mają one odpowiedni rodzaj trakcji dla powierzchni, po której wędrujesz. Jeśli masz zamiar być na lodzie, będziesz chciał dostać raki z pełną długością pick. Jeśli zamierzasz być na ubitym śniegu, będziesz chciał raki z zębami, które są krótsze na dole.

Comments are closed.