Jak wybrać buty do biegania?

Obuwie w bieganiu odgrywa bardzo ważną rolę. Odpowiednio dobrane decyduje o udanym i komfortowym treningu, bez nieprzyjemnych ucisków i otarć, a w dłuższej perspektywie zapobiega powstawaniu kontuzji. Czym warto się kierować wybierając buty sportowe do biegania?

Buty a nawierzchnia

Decydując się na treningi wyłącznie po wybranej nawierzchni warto wybrać dostosowane do niej buty do biegania. Do szybkiego biegu po bieżni lekkoatletycznej dostosowane są buty z kolcami, natomiast zupełną ich przeciwnością są buty trailowe do biegania w górskim i trudnym terenie.

Trailówki sprawdzają się na grząskim, sypkim i kamienistym podłożu dzięki twardszej podeszwie wyposażonej w agresywny bieżnik z klockami utrzymującymi przyczepność. Nie sprawdzą się one natomiast w treningach na utwardzonej nawierzchni, gdzie zdecydowanie lepszym wyborem będą buty biegowe na asfalt z podeszwą dobrze amortyzującą wstrząsy.

Rozmiar i technika

Wybierając buty sportowe do biegania koniecznie należy dobrać odpowiedni rozmiar. Często zaleca się wybór butów biegowych o rozmiar większych w stosunku do codziennego obuwia ze względu na puchnięcie stopy podczas długich treningów. Niektórzy producenci posiadają w ofercie buty dostosowane dla pronatorów i supinatorów – osób mających tendencję do przetaczania stopy po jej wewnętrznej lub zewnętrznej części w czasie biegu. Istotnym parametrem butów do biegania jest także tzw. drop, będący różnicą między wysokością podeszwy z przodu pod palcami, a z tyłu pod piętą. Mniejszy ułatwia lądowanie na śródstopiu w czasie biegu, natomiast buty z większym dropem zwykle posiadają lepiej amortyzującą podeszwę podczas lądowania na pięcie. 

Buty biegowe dostępne na stronie https://dobrenarty.pl/odziez-i-obuwie/buty-do-biegania/

Comments are closed.