Wybieramy czapkę rowerową

Kompletując strój rowerowy, pamiętać trzeba o naprawdę ogromnej liczbie jego elementów. Nie tylko wiedzieć trzeba to, jakie spodenki rowerowe się zakupi czy też jaka koszulka na rower będzie najlepsza, lecz dodatkowo zwrócić należy uwagę nawet na takie detale, jak czapka rowerowa. Co więc warto wiedzieć o tym elemencie rowerowego stroju, a także jak się go powinno kupować w zależności od tego, jaka będzie pora roku?

Jakie funkcje musi realizować czapka rowerowa?

Podstawową sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, gdy planuje się zakup czapki rowerowej, to czym ona tak właściwie jest i do czego służy. Jak się bowiem okazuje, często nawet naprawdę doświadczeni rowerzyści nie mają odpowiedniej wiedzy w zakresie czapek na rower.

Podstawową kwestią jest w tym wypadku to, do czego taka czapka jest wykorzystywana i z jakiego powodu jest ona tak ważna. Czy nie wystarczy, że będzie się jeździło w samym kasku? Czy czapka cały czas jest potrzebna? Jak się okazuje tak, ponieważ kask, nawet ten najlepszy, nie chroni głowy przed działaniem zimna, a także wiatru. Powoduje to, że jeżdżąc w zimie w samym kasku, można naprawdę szybko się przeziębić. Z drugiej strony w lecie pod kaskiem z połączenia wysokiej temperatury, a także uwalnianej z głowy wilgoci powstają naprawdę niekorzystne warunki, które grożą nawet udarem. Kluczowe jest więc posiadanie czapki, która będzie chroniła przed takim zagrożeniem ze strony silnego słońca.

Jak wybrać czapkę na rower na lato?

Jak zatem powinno się wybierać czapkę rowerową na lato? W pierwszej kolejności trzeba się dowiedzieć, że nie może to być klasyczna noszona w zimie czapka. Jej zdaniem nie jest bowiem ochrona przed zimnem, lecz przed gorącem i silnym słońcem. Z tego też powodu musi być ona zrobiona z niezwykle cienkiego materiału, który będzie miał umiejętność odbijania światła. Co więcej, musi to być czapka, która będzie miała umiejętność odprowadzania ze skóry potu. Dzięki temu nie będzie dochodziło do jej zapacania się, a także podrażniania. Znacznie zminimalizuje to ryzyko udaru słonecznego.

Jak wybrać czapkę na rower na zimę?

Zupełnie innego rodzaju czapka rowerowa powinna być stosowana w czasie zimy. W tym wypadku głównym jej zadaniem jest zapewnić rowerzyście maksymalnie wysoki komfort termiczny. Na co więc należy zwracać największą uwagę?

Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy wybiera się czapkę na rower na zimę, to aby nie była ona za gruba. Klasyczna zimowa czapka po pierwsze nie wejdzie pod kask, a po drugie nie byłaby w stanie odprowadzać wilgoci z głowy, co oznaczałoby ogromne ryzyko podrażnień skóry. Zimowa rowerowa czapka musi być bardzo cienka, lecz jednocześnie bardzo ciepła. Można taki efekt osiągnąć, jeśli będzie to model wykonany z takich materiałów jak poliamid i elastan. Co więcej, tworzywa te charakteryzują się rewelacyjną umiejętnością odprowadzania z głowy wilgoci, co naprawdę pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy, lecz również na jej komfort. Jeżdżąc bez takiej czapki szybko można doprowadzić do niebezpiecznego przegrzania głowy.

Comments are closed.