Obuwie piłkarskie na różne nawierzchnie

Football to najpopularniejszy sport na świecie. Do uprawiania tej dyscypliny wystarczy jedynie piłka oraz wygodne obuwie. Sklepy sportowe oferują piłkarzom wiele modeli butów przeznaczonych do gry na różnych nawierzchniach. Warto przyjrzeć im się bliżej i poznać ich charakterystyczne cechy.

Klasyczne korki

Klasyczna piłka nożna to sport uprawiany na naturalnych boiskach trawiastych. Odpowiednią przyczepność do podłoża zapewniają tradycyjne korki piłkarskie. Jeżeli nawierzchnia jest stosunkowo sucha i twarda, najlepszym rozwiązaniem będą lanki. Są to buty piłkarskie z kilkoma gumowymi wypustkami umieszczonymi w podeszwie. Tego rodzaju sprzęt świetnie sprawdza się także podczas gry na nowoczesnych boiskach syntetycznych. Kiedy murawa jest grząska i nasiąknięta, lepiej zdecydować się na założenie korków piłkarskich wyposażonych w metalowe wkręty. Z takiego obuwia piłkarskiego nie powinny korzystać dzieci oraz młodzież ze względu na zwiększone ryzyko wyrządzenia krzywdy przeciwnikowi.

Turfy i halówki

W ostatnim czasie w Polsce powstało wiele sztucznych boisk typu orlik. Podczas gry na tego rodzaju nawierzchniach wypełnionych granulatem najlepiej sprawdzą się turfy. Charakterystyczną cechą tych butów piłkarskich jest podeszwa pokryta licznymi i drobnymi wypustkami, które wgryzają się w podłoże i zapewniają odpowiednią przyczepność. Miłośnicy halowej odmiany piłki nożnej nazywanej futsalem również mają do dyspozycji specjalistyczne obuwie piłkarskie. Halówki to buty wyposażone w elastyczną kauczukową podeszwę, która skutecznie zabezpiecza przed niekontrolowanym poślizgiem.

Comments are closed.