Bezpieczeństwo dzięki kaskom wspinaczkowym

Wyprawa w góry i wspinaczka tak cytujące przeżycie. Za ekscytację nie zawsze idzie jednak bezpieczeństwo, które powinno mieć kluczową rolę.

Świadomi alpiniści

Alpinizm wymaga dużej świadomości tego, czym właściwie jest ta aktywność i związanego z nią ryzyka. Zawsze zachodzi zagrożenie odłamania się skały i uderzenia z dużej wysokości w głowę wspinającego się. Ponadto nawet upadek z małej wysokości na twardą powierzchnię może spowodować poważne obrażenia lub urazy głowy. To wystarczająco dobitne argumenty, które z pewnością rozwiewają wszelkie wątpliwości osób wybierających się w góry. Kask wspinaczkowy to podstawowe wyposażenie alpinisty, zwiększające bezpieczeństwo. Jest oczywiste że lepiej, aby się nie przydał w momencie upadku, ale lepiej go mieć, niż później żałować, iż nie było się jego posiadaczem.

Kask wspinaczkowy dla bezpieczeństwa

Kask wspinaczkowy jest jednym z najbardziej kluczowych elementów wyposażenia osób wybierających się w góry – zobacz w ofercie sklepu polarsport.pl. Zapewnia bezpieczeństwo podczas wspinaczki skałkowej i innych inicjatyw związanych z możliwością urazu głowy. 

Na rynku istnieją dwie główne konstrukcje, na których bazują producenci kasków wspinaczkowych. Pierwszą grupą są kaski piankowe. Te kaski produkowane są głównie ze spienionego polistyrenu, którego rolą jest pochłanianie i rozbijanie energii powstającej podczas uderzenia, a także jest podstawowym elementem konstrukcyjnym. Wykończenie zewnętrzne stanowi poliwęglan, a dokładniej jego cienka warstwa, co pozwala cieszyć się dobrym designem. Kaski Piankowe kaski są lekkie, dlatego to częsty wybór minimalistów. Jest też stosowany do wspinaczki skałkowej. Drugi typ konstrukcyjny to kaski hybrydowe. Ich zewnętrzna powłoka jest mocna, wykonana z materiału ABS lub poliwęglanu, a panel wewnętrzny to w tym wypadku spieniony polistyren. Takie rozwiązanie sprawia, że kask jest bardziej odporny na uderzenia, doskonale sprawdza się podczas wyzwań w wyższych górach.

Comments are closed.