Czy warto zdecydować się na hamak turystyczny?

Turystyczne hamaki cieszą się coraz większą popularnością. Ze względu na posiadane zalety są bardzo chętnie wykorzystywane przez miłośników biwakowania oraz górskich i leśnych wypraw. Wiele osób zastanawia się jednak, czy mogą być dobrą alternatywą dla posiadanych przez nie namiotów. Co warto wiedzieć na ich temat i jakie korzyści może nieść za sobą wybór hamaków?

Doskonałe rozwiązanie dla minimalistów

Wśród osób podróżujących odnaleźć można miłośników różnych rozwiązań. Zwolennicy możliwie najwyższego stopnia komfortu zwykle udają się na wyprawę z dużą ilością ekwipunku. Wiele osób interesuje jednak podróżowanie z jak najmniejszym bagażem. To podejście szczególnie popularne wśród fanów pieszych wędrówek i spędzania czasu na łonie natury. Wszystkie osoby, które za priorytet uznają redukcję ciężaru i wielkości posiadanego ekwipunku, na pewno docenią zawieszane posłania. Hamaki turystyczne nabyć można pod wieloma postaciami. Pojawiają się tu modele o różnej wadze i wielkości. Zazwyczaj są jednak zdecydowanie bardziej poręczne od namiotów. Najlżejsze modele jednoosobowe mogą ważyć mniej niż 200 gram. W okresie letnim nie wymagają również zabierania ze sobą dodatkowej maty. Dlatego też jest to jeden z bardziej skutecznych sposobów na redukcję ilości posiadanego ekwipunku.

Czy spanie w hamaku jest wygodne?

Różnice pomiędzy omawianymi akcesoriami a namiotami dotyczą również wygody korzystania. Warto wziąć pod uwagę fakt, że hamak turystyczny przede wszystkim zapewni posiadaczowi większą przewiewność. To szczególnie istotne podczas dusznych, letnich nocy. Fakt, iż nie jest się odgrodzonym od otoczenia ścianami z materiału wpływa też na jakość doświadczeń i poczucie bliskości z naturą.

Swobodne oddychanie świeżym, górskim powietrzem z pewnością wpłynie korzystnie na sam sen. Osoby miewające problemy z zaśnięciem powinny pamiętać też o tym, że lekkie i miarowe bujanie posłania może ułatwić zrelaksowanie się i wyciszenie. Ułożenie ciała w hamaku ma również wpływ na rozluźnienie mięśni. Zawieszenie posłania między drzewami uchroni przed niewygodą związaną ze spaniem na nierównej nawierzchni.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Amatorzy górskich wycieczek i bushcraftu zwykle zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest możliwość szybkiego przygotowania obozowiska. Niezależnie od rodzaju, rozłożenie hamaka okazuje się zwykle szybsze i łatwiejsze od rozbicia namiotu. Po całym dniu chodzenia, zmęczeni turyści pragną możliwie najszybciej udać się na spoczynek. W takich sytuacjach to właśnie hamaki mogą okazać się bardziej wygodnym rozwiązaniem. Istotne jest również to, że po nocowaniu z wykorzystaniem takich akcesoriów nie pozostawia się tak wiele śladów. Spanie w namiocie wiąże się zwykle ze zgnieceniem połaci trawy i występujących w danym miejscu roślin. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu i zabezpieczeniu kory drzew przed uszkodzeniem, nocowanie w materiałowym posłaniu może okazać się bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Wygodne biwakowanie dla każdego

Wiele osób zastanawiają praktyczne aspekty nocowania z wykorzystaniem takiego ekwipunku. Warto wiedzieć, że wśród praktycznych hamaków pojawiają się też między innymi modele dwuosobowe. To doskonałe rozwiązanie dla par lubiących wycieczki na łono natury. Dla zapewnienia sobie maksymalnego komfortu można zdecydować się również na egzemplarze wyposażone w moskitiery. Te ostatnie mogą też być dokupione osobno. Przed deszczem uchronią śpiących specjalne tarpy. Odpowiednio dopasowany hamak może okazać się bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Comments are closed.