Plecaki turystyczne – jak wybrać odpowiednią pojemność?

Turystyka górska, wspinaczka i inne powiązane z nimi aktywności cieszą się rosnącą popularnością. Na szlakach nie brakuje piechurów, którzy często wszystkie potrzebne przedmioty przenoszą na plecach. Zainteresowanie sportami outdoorowymi rośnie, a wraz z nim zwiększa się dostępność różnorodnych rodzajów ekwipunku. Jedne z najważniejszych elementów, do których wyboru należy przywiązać szczególną wagę to plecaki turystyczne. Wiele osób zastanawia się nad tym, na jaką pojemność bagażu powinny się zdecydować. Co warto wiedzieć na ten temat?

Plecaki o pojemności do 30 litrów

Najmniejsze, lekkie plecaki turystyczne zwykle mieszczą w sobie nie więcej niż 30 l bagażu. Popularne rozwiązania w tej kategorii to modele o pojemność 25 i 18 l. To zróżnicowana grupa, w której odnaleźć można zarówno modele miejskie i nadające się na jednodniowe wypady, jak i takie, które sprawdzą się podczas wspinaczki. Warto pamiętać, że tego typu akcesoria rzadko wykorzystywane są na dłuższych wycieczkach. Decydując się na jeden z takich plecaków, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego budowę.

Można odnaleźć tutaj proste akcesoria, które dedykowane są raczej środowisku miejskiemu. Zwykle charakteryzuje je wytrzymałość i nieprzemakalność modeli trekkingowych, noszone są jednak do szkoły, do pracy i na zajęcia sportowe. Egzemplarze z tej kategorii posiadają proste szelki i jedną lub dwie główne komory. Często mają też kilka bocznych kieszeni. Będą korzystnym rozwiązaniem podczas jednodniowego pobytu w górach lub w lesie.

Tak niewielką pojemność mogą posiadać również plecaki, które świetnie sprawdzą się podczas wypadów wspinaczkowych. Modele z tej kategorii zaopatrzone są w wygodny i stabilny pas biodrowy. W ich konstrukcji odnaleźć można też rozwiązania zapewniające cyrkulację powietrza w okolicach pleców i umożliwiające przyczepienie dodatkowych elementów.

Kto powinien wybrać plecak 30 – 50 litrów?

Średnie modele z tej kategorii będą dobrym rozwiązaniem dla wielu osób, dlatego że są to egzemplarze najbardziej uniwersalne. Dzięki swojej pojemności, bez problemu zmieszczą ekwipunek potrzebny podczas kilkudniowego wypadu. Są chętnie wykorzystywane zarówno podczas górskich i leśnych wypraw, jak i wspinaczki o różnych porach roku. To korzystna opcja na wycieczkę trekkingową lub skiturową.

Czym się charakteryzują? Większość modeli z tej grupy posiada sztywny stelaż. Zazwyczaj możliwa jest również regulacja systemu nośnego, co pozwala na jak najlepsze dopasowanie akcesorium do wzrostu użytkownika. W tej kategorii odnaleźć można wiele zróżnicowanych modeli. Zainteresowane osoby mogą wybrać lekki plecak turystyczny dla fanów górskiego minimalizmu lub duży i wyjątkowo wytrzymały model na długie, ekstremalne wyprawy.

Plecaki o pojemności powyżej 50 litrów

Duże plecaki turystyczne z tej kategorii to często modele wyprawowe, które towarzyszą użytkownikom w trasie nawet przez długie tygodnie. Poszukując tego typu akcesorium należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie i rozłożenie ciężaru. Ze względu na znaczną wagę noszonych w nich rzeczy, ważne jest to, aby pas biodrowy danego egzemplarza był gruby i solidny. Jednocześnie nie może uciskać noszącej go osoby. Ponadto istotna jest możliwość regulacji systemy nośnego i dokładnego dopasowania go do wzrostu. Dla zapewnienia sobie najlepszego komfortu, warto sięgnąć po modele specjalnie dedykowane osobom o danej budowie ciała. Szeroki wybór plecaków turystycznych sprawia, że bez problemu odnaleźć można egzemplarz dopasowany do zapotrzebowania.

Comments are closed.