Turystyka górska w zimie

Wielu miłośników turystyki górskiej ubolewa nad tym, że w zimie góry są dla nich zdecydowanie mniej dostępne. Jak się okazuje, nie do końca tak jest. Oczywiście w górach zimą mamy mniejsze możliwości podróżowania, ale są one również zdecydowanie większe, niż mogłoby się wydawać.

Jakie problemy napotykamy zimą w górach?

Największym problemem w górach, który skutecznie uniemożliwia wyprawy zimowe, jest zalegający śnieg. Można jednak na ten temat sporo zaradzić. Mamy dwa rozwiązania. Pierwszym jest stosowanie rakiet śnieżnych. Drugim wykorzystanie nart skiturowych. Rakiety śnieżne są sprzętem przeznaczonym typowo do pokonywania trasy pieszo. Sprzęt ten działa w taki sposób, że zakładając rakiety śnieżne, a raczej przyczepiając je do podeszwy naszych butów, zwiększamy powierzchnię, na której stąpamy. Powoduje to inne rozłożenie się naszego ciężaru, dzięki czemu nie zapadamy się tak bardzo w głębokim śniegu.

Narty skiturowe

Drugą możliwością, jaką mamy, jest stosowanie nart skiturowych. Narty skiturowe pozwalają nam na podchodzenie na nartach pod strome wzniesienia, zjazdy, a w płaskim terenie możemy na nartach skiturowych przemieszczać się w taki sam niemal sposób jak na nartach biegowych. Skitury umożliwiają nam na mocowanie buta narciarskiego do narty w dwojaki sposób. W pierwszym wariancie pięta nie jest w żaden sposób związana z nartą, co umożliwia nam bieganie. W drugim pięta jest sztywno przymocowana do narty, co umożliwia nam zjeżdżanie. Kiedy podchodzimy pod górę, pieta jest luźna, natomiast na ślizg narty zakładamy tak zwany fok, który uniemożliwia nam ześlizgiwanie się.

Narty skiturowe dostępne na https://dobrenarty.pl/narciarstwo/narty/narty-skitourowe/

Comments are closed.