Jakie foki do nart skiturowych wybrać?

Foki do nart skiturowych stanowią podstawę, żeby możliwe było podchodzenie w górę na stoku. Bez ich zastosowania, narty będą się zsuwały w dół. Przyklejając foki na narty, uzyskujemy przyczepność i właściwe tarcie, za sprawą którego możliwe staje się poruszanie w górę. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż foki skiturowe mogą być wykonywane z różnych surowców. To nie tylko moher czy nylon, ale również przygotowane z nich mieszanki. Każdy z tych surowców, posiada pewne plusy i minusy, zaś konkretny wybór będzie zwykle podyktowany kompromisem albo przyzwyczajeniem.

Moher 

Foki moherowe jak te tutaj odznaczają się niewielką wagą, właściwą miękkością, jak i wyjątkowym poślizgiem. Potrafią zapewniać nieocenioną łatwość przesuwania się po powierzchni śniegu, co ma pozytywny wpływ na efektywność, jak również na prędkość.

Nylon

Foki powstałe na bazie takiego surowca, są bardzo trwałe. Najlepiej sprawdzą się w przypadku podejść, niemniej jednak biorąc pod uwagę duże tarcie, wymagać będą zwiększonego wysiłku wkładanego w każdorazowo robiony krok. Zapewniają bardzo dobrą przyczepność w czasie podchodzenia, wymagają dużej uwagi jeżeli chodzi o pielęgnację, natomiast najważniejsza ich wada to fakt, iż nie ślizgają się one na tyle dobrze, co reszta konstrukcji.

foki skiturowe

Mieszanki moherowo-syntetyczne

Mieszanki moherowo-syntetyczne, stanowią połączenie doskonałej przyczepności na podejściach oraz trwałości nylonu z lekkością i poślizgiem moheru. Efekt stanowią foki, które mają poślizg lepszy aniżeli nylonowe, a równocześnie trzymają i wytrzymują codzienne używanie lepiej, aniżeli moher.

Comments are closed.