Jak działają klamkomanetki?

Klamkomanetki są elementem, który na dobre zadomowił się w obecnych rowerach szosowych. Wykorzystywane są także w innych typach rowerów z giętą kierownicą typu baranek, a także występują w formie dostosowanej do prostych kierownic. W jaki sposób one działają?

Zasada działania klamkomanetek

Założeniem klamkomanetek jest połączenie w jednej obudowie możliwości sterowania układem hamulcowym i zmianą przełożeń. Zapewnia to wygodny dostęp do sterowania nimi bez odrywania rąk z kierownicy, jak było to dawniej z manetkami umieszczonymi na ramie. Dźwignia podczas ruchu w jednej płaszczyźnie odpowiada za hamowanie, natomiast do zmiany przełożeń wykorzystuje się jej ruch w prostopadłej płaszczyźnie i dodatkowe dźwigienki.

Rozwiązania różnych producentów

W zależności od producenta klamkomanetki różnią się pod względem systemu zmiany przełożeń. Propozycje firmy GoRide znajdziesz tutaj.

Największe marki stosują następujące rozwiązania:

klamkomanetki
  • Shimano – do wrzucania wyższego przełożenia wykorzystuje się ruch dźwigni hamulcowej w stronę osi roweru, natomiast do zrzucania służy dodatkowa mała dźwignia pod klamką hamulcową;
  • SRAM – do sterowania przerzutką przeznaczona jest wyłącznie dodatkowa dźwignia, która w zależności od stopnia wychylenia powoduje zmianę przełożenia na niższe lub wyższe;
  • Campagnolo – dźwignia hamulcowa obsługuje tylko układ hamulcowy, a do zmiany przełożeń w klamkomanetce zainstalowane są dwie dodatkowe dźwigienki odpowiadające indywidualnie za zmianę biegu w górę, lub w dół.

Comments are closed.