Jak prawidłowo wykonać martwy ciąg?

Martwy ciąg to jedno z lepszych ćwiczeń na wzrost siły i masy mięśniowej, które stymuluje do pracy przede wszystkim plecy, ale również pozostałe partie mięśniowe. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia należy zachować jednak właściwą technikę, aby nie obciążać kręgosłupa. Dowiedz się jak wykonać martwy ciąg!

Jak nie wykonywać martwego ciągu?

Odcinek lędźwiowy jest najbardziej narażony na przeciążenia ze wszystkich fragmentów kręgosłupa, dlatego przy podnoszeniu ciężarów należy zachować neutralne plecy i pod żadnym pozorem nie podnosić sztangi z zaokrąglonymi plecami. Wśród początkujących można również spotkać niezablokowane barki. To kolejny błąd, który może prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa. Barki muszą być spięte, aby dobrze rozłożyć ciężar. Po podniesieniu sztangi z ziemi należy również unikać zbyt mocnego wyprostu.

Jak robić martwy ciąg?

W czasie wykonywania martwego ciągu należy lekko wypchnąć biodra do tyłu, aby zachować wyprostowane plecy w momencie rwania sztangi. Należy także napiąć pośladki, co zablokuje kręgosłup w dolnej partii odcinka lędźwiowego. Barki to kolejna partia mięśni, która musi być odpowiednio napięta. Dzięki temu kręgosłup będzie chroniony przed przeciążeniem. Sztangę należy mocno ściskać w dłoniach, a mogą w tym pomóc odpowiednie paski do martwego ciągu (tu). W czasie podnoszenia sztangi, należy upewnić się, że podnosi się ona w pionowej linii, ponieważ pozwoli to zoptymalizować ruch.

Comments are closed.