Maska z filtrem HEPA – czym jest i jak działa?

Filtracja powietrza w dzisiejszych czasach jest na wagę złota – wszystko przez zanieczyszczone powietrze, jak i panującą epidemię. Niewiele maseczek jest na tyle skutecznych, co maski z filtrami HEPA. Ale czym tak naprawdę one są i na jakiej zasadzie działają?

Maska z filtrem HEPA – czym jest?

maska z filtrem hepa

HEPA to akronim pochodzący z języka angielskiego, którego rozwinięcie to High Efficiency Particulate Air, czyli filtr o wysokiej skuteczności pochłaniania cząsteczek stałych z powietrza. Rozwiązanie to zostało oparte na włóknach szklanych o gęstym splocie, które tworzą bardzo precyzyjną maskę, niwelującą dostawanie się zarówno pyłków roślin, kurzu, jak i cząstek chorobotwórczych do organizmu człowieka.

Maseczki z filtrem HEPA stosowane są w różnych miejscach, począwszy od sali chirurgicznych, idąc przez zakłady farmaceutyczne, a kończąc na codziennym życiu w bardzo zanieczyszczonych obszarach.

Na jakiej zasadzie działa maska z HEPA?

Maseczki HEPA zostały stworzone z gęsto splecionych nitek szklanych, które poddano procesom spiekania. W rezultacie powstaje wielowarstwowy materiał, który złożony jest w harmonijkę, zwiększając w ten sposób możliwości filtracyjne.

Taka konstrukcja pozwala masce z filtrem HEPA na wychwycenie cząsteczek większych niż 0,3 μm, co sprawia, że filtracja tego rodzaju sprzętu jest na bardzo wysokim poziomie, redukując przedostawanie się aż do 99,995% wszystkich cząsteczek stałych.

Comments are closed.