Od kiedy uczyć dzieci jeździć na wrotkach?

Od wielu już lat co raz częściej widzimy małe dzieci na wrotkach i rolkach. Nieporadnie jeżdżą po placach zabaw, ścieżkach rowerowych i chodnikach. Jak wcześnie możemy uczyć dzieci jazdy na wrotkach i rolkach? Czy zacząć naukę od wrotek? 

Wrotki dla dzieci to świetny pomysł. Jest to forma ruchu, która daje dużo frajdy i ma wiele zalet. Przede wszystkim rozwija koordynację ruchową dzieci. Balansowanie na wrotkach jest łatwiejsze niż jazda na rolkach, czy łyżwach. Dzięki temu dzieci szybciej mogą nauczyć się jeździć, co sprawi im dużą radość. 

Wrotki czy rolki? 

Tu odpowiedź nasuwa się sama. Wrotki dla dzieci są łatwiejsze. Dzieci szybciej naucza się utrzymywać równowagę i mamy szansę, że się nie zniechęca. Musimy pamiętać, by wybrać dobre wrotki dla dzieci. Źle dobrane sprawią, że dzieci będą bolały nogi, będą się przekrzywiały, a dziecko nie będzie w stanie utrzymać ich prosto. Taka jazda nie jest przyjemnością tylko torturą.

Kiedy zacząć? 

Im wcześniej tym lepiej. Nauka jazdy na wrotkach jest tak naprawdę ograniczona tylko umiejętnościami dziecka w chodzeniu i utrzymywaniu równowagi. Co raz częściej widzimy 4- 5 letnie dzieci, które już uczą się tej trudnej sztuki.

Naukowcy mówią, że jest to umiejętność, która zmusza do pracy obie półkule mózgu, co wspomaga rozwój grafomotoryczny. Rozwija koordynację wzrokowo- przestrzenną oraz umiejętność powtarzania ruchów. 

Warto namówić nasze dzieci na jazdę na wrotkach. Ma ona wiele zalet dla rozwoju dziecka, ale jest jeszcze jedna zasadnicza zaleta. Jeździć na wrotkach mogą wszyscy. Idźmy z naszymi dziećmi, jeździjmy razem, na pewno będziemy świetnie się bawić, pokarzemy dziecku, że siedzenie w domu to nuda i stworzymy wspaniałe wspomnienia. A przecież wspomnień nie buduje się na kanapie przed telewizorem.

Comments are closed.