Narty – na co zwracać uwagę?

Wiele firm narciarskich stara się przedstawiać swoje wyroby, jako najlepsze na wiecie. Niezależnie od tego, czy chcemy kupić narty Nordica, czy Fischer lub Atomic, oprócz firmy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka innych parametrów.

Na jakie parametry nart powinniśmy zwrócić uwagę?

Kiedy oglądamy narty to niezależnie od tego, czy są to narty firmy Nordica, Elan, czy jakiejkolwiek innej firmy, powinniśmy sprawdzić parametry tych nart. Z doświadczenie można wnioskować, że zazwyczaj jest na odwrót. Często sugerujemy się firmą oraz wyglądem zewnętrznym.

Narty mają parametry, które są wspólne dla wszystkich producentów oraz typów nart. Pierwszy parametr, jaki powinniśmy brać pod uwagę to „Flex”.

Parametr ten opisuje to, w jaki sposób narta zachowuje się, kiedy jest obciążana naszym ciężarem ciała. Innymi słowy, parametr ten jest miarą elastyczności narty. Im narty sztywniejsze, tym przeznaczone są dla osób o wysokich umiejętnościach, dużej masie lub do jazdy szybkiej i agresywnej.

Kolejnym parametrem, na jaki musimy zwracać uwagę, jest promień skrętu narty. Dla osób początkujących nie powinien być on ani za mały, ani za duży.

Małe promienie skrętu są domeną nart typowo slalomowych, a im większy promień tym narta jest bardziej predysponowana do szybkich zjazdów.

Ostatni parametr to długość. Długość powinna być dobrana do umiejętności. Im bardziej zaawansowani jesteśmy, tym dłuższe narty są dla nas odpowiednie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i stosowalności danego typu nart, a tych jest wiele.

Comments are closed.