Odżywki na siłę: kilka słów o kreatynie

Kreatyna jest jednym z najpotężniejszych legalnych suplementów diety na rynku. Działa wielowymiarowo, skutecznie i próżno szukać odżywki na siłę, która byłaby tak efektywna, jak kreatyna. Oto kilka podstawowych informacji o tej niezwykłej substancji.

Kreatyna i jej właściwości

kreatyna

Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa kreas, czyli mięso. Na szerszą skalę jako suplement zaczęto stosować ją po 1950 roku, kiedy odkryto, że kreatyna to źródło innej wartościowej substancji: fosfokreatyny. Kreatyna jest związkiem chemicznym, który znajduje się w mięśniach. Składa się z aminokwasów i jest transportowana przez krew. Gdy dociera do komórki, łączy się z fosforanem, a wtedy powstaje fosfokreatyna, czyli źródło energii podczas treningu siłowego.

To właśnie z fosfokreatyny powstaje ATP. ATP jest źródłem energii podczas intensywnego treningu anaerobowego (beztlenowego), czyli wtedy, kiedy osoba ćwicząca podnosi duży ciężar na kilka sekund lub podczas sprintów, kiedy ilość dostarczanego tlenu jest mniejsza niż zapotrzebowanie na niego przez organizm.

Dla kogo kreatyna?

Dla wszystkich tych, którzy pragną zwiększyć swoją masę mięśniową, siłę oraz wytrzymałość. Kreatyna działa na wielu płaszczyznach, dzięki czemu jest idealnym suplementem dla sportowców: od sprinterów, przez kulturystów czy strongmanów, aż po pracowników, którzy wykonują bardzo ciężką pracę fizyczną.

Kreatynę można suplementować w cyklach, a niektórzy zalecają branie jej w trybie codziennym, by była w organizmie przed dłuższy czas i działała efektywniej.

Comments are closed.