Jak wybrać gogle na narty?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego narciarze mają założone gogle na twarz? O ile okulary przeciwsłoneczne często nosi się z uwagi na panującą modę, o tyle gogle narciarskie są niezbędne podczas zjeżdżania z górskich szczytów. Nawet przy słonecznej pogodzie należy zadbać o swój wzrok, ochrona na oczach zapobiega również urazom mechanicznym (powstającym np. wskutek zderzenia z wystającą gałęzią). Gdy wybierasz się na narty, powinieneś skompletować cały ekwipunek. Jak dobrać odpowiednie gogle?

Zwróć uwagę na rodzaj soczewek

Im więcej technologii zastosowanych w goglach, tym lepiej. Jazda na nartach szczególnie na zatłoczonych stokach bywa niebezpieczna. Gogle, takie jak gogle Alpina mają za zadanie zminimalizować zagrożenia do minimum.

Wybierając komplet ochronny na oczy, warto sprawdzić rodzaj zainstalowanych w nich soczewek. Gogle narciarskie powinny być produkowane zgodnie z normą EN174 i chronić przed promieniowaniem UV, które jest niekorzystne dla wzroku.

Ważny jest zarówno indeks ochrony soczewek, jak i zabarwienie oraz rodzaj powłoki.

Dopasuj gogle do kształtu twarzy

Gogle np. wspomniane wcześniej gogle Alpina powinny idealnie przylegać do twarzy, nie uciskając skóry. Stosuje się w nich dwa rodzaje gąbek: wentylujące i wyściełające. Te pierwsze odpowiedzialne są za właściwą cyrkulację powietrza, szkła więc nie parują, te drugie redukują wydzielanie potu i sprawiają, że sprzęt dopasowuje się do kształtu twarzy. Jazda jest wygodna, nie trzeba co rusz zatrzymywać się i poprawiać ramy.

Gogle narciarskie można nabyć tutaj.

Comments are closed.